KORUYUCU AİLE HİZMET MODELİ EĞİTİMİ
06 Şubat 2018

      İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Ruh Sağlığı Birimi  tarafından Başkanlığımız personellerine Koruyucu Aile hizmet Modeli eğitimi  düzenlenmiştir. Mardin Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü personeli Psikolog Bahar KAYA tarafından verilen eğitimde; Koruyucu aile modeli nedir? Koruyucu aile bakım şartları nelerdir? Kimler koruyucu aile olabilir? Koruyucu aile ve evlatlık edinme arasındaki fark anlatılmıştır.

     Koruyucu Aile Bakım Modelleri

    Akraba veya Yakın Çevre Koruyucu Aile Modeli
    Veli ya da vasi dışında kalan kan bağı bulunan akrabalar ya da çocuğun iletişim içinde olduğu veya tanıdığı bakıcı, komşu gibi yakın çevresinde olan, tercih etmeleri halinde en az temel ana, baba eğitimleri kapsamında eğitim almış kişi ve ailelerin sağladığı bakımdır.

   
    Geçici Koruyucu Aile Modeli
    Acil koruma gereken ya da hakkında hizmet planı oluşturulmamış ve kuruluş bakımına yerleştirilmemiş ya da kendisi için planlanan hizmet modelinden çeşitli nedenlerle henüz yararlandırılamamış çocuklar için, temel ana, baba eğitimleri ve Koruyucu Aile Birinci ve İkinci Kademe Eğitimini almış profesyonel kişi ve ailelerin sağladığı birkaç gün ile en fazla bir ay arasında değişen bakımdır.


    Süreli Koruyucu Aile Modeli
    Öz ailesi yanına kısa sürede döndürülme imkanı bulunmayan ya da kalıcı olarak aile yanına yerleştirilemeyen çocuklara, tercihen temel ana-baba eğitimleri ve Koruyucu Aile Birinci Kademe Eğitimini almış kişi ve ailelerin sağladığı bakımdır.


    Uzmanlaşmış Koruyucu Aile Modeli
    Özel zorlukları ve ihtiyaçları olan çocuklara yardımcı olabilecek lisans eğitimine sahip olan veya eşlerden biri en az ilköğretim düzeyinde olmak üzere temel ana, baba eğitimleri, Koruyucu Aile Birinci ve İkinci Kademe Eğitimlerini almış kişi ve ailelerin sağladığı bakımdır.

  • IMG_7872.JPG
  • K.JPG