Mardin Devlet Hastanesi Üroloji Kliniği Doktorları Bir İlke Daha İmza Attı
09 Ağustos 2021

      Mardin Devlet Hastanesi Üroloji Polikliniğine idrardan kan gelmesi şikayeti ile başvuran 54 yaşındaki Mehmet Aydın’a Mesane Tümörü tanısı konulmuş ve tedavi amacı ile servise yatırılmıştır. Üroloji hekimlerimiz, böylesine zor ve büyük bir ameliyatın ilimiz hastanesinde yapılabileceğini hastaya açıklamışlardır.

      Hastaya Radikal Sistektomi yöntemiyle mesanesinin tümüyle alınması gerektiği anlatılmış ve şu ana kadar hastanemizde ilk defa yapılacağını aktarmışlardır.

      Mesane tümörü oluşumu, hem genetik hem de çevresel faktörlerle ilişkilidir. Çevresel faktörlerden en sık sebep sigara kullanımı ve mesleki kimyasal maddelere maruziyettir. Mesane tümörünün en önemli bulgusu ise kanlı idrar (hematüri) oluşumudur. Mesane tümörlerinin ilk tedavisi eğer hastalık ilerlememişse kapalı yöntemle tümörün kazınması (TUR-M) iken mesanenin kas tabakasına yayılan tümörlerde ise Radikal Sistektomi operasyonu ilk tercih edilen yöntemdir.

      Ameliyatı gerçekleştiren ekipte Üroloji doktorlarımız Op. Dr. İsmail BASMACI, Op. Dr. Göksel Bayar, Op. Dr. Çağlar YILDIRIM yer almıştır. Ameliyat ekibinde yer alan hekimlerden Op. Dr. İsmail Basmacı:” Üniversite ve 3. Basamak sağlık merkezlerinde yapılan böyle büyük bir ameliyatın ilimizde görev yaptığımız hastanede ilk defa yapılması mutluluk verici bir durum Çünkü bu tür ameliyatlar, çok iyi deneyim, tecrübe, yeterli donanım ve ekip çalışmasını gerektirmektedir.

      Radikal Sistektomi operasyonunda mesane ve prostat tümüyle çıkartılıp ince bağırsaktan yeni bir mesane yapılmaktadır. Ortalama operasyon süresi 6-7 saat civarında olup üroloji bölümünün en kapsamlı ve büyük ameliyatlarından birisidir. Bizler de böylesi büyük bir operasyonu, üniversiteler ve 3. Basamak sağlık merkezleri dışında ilimizde Mardin Devlet Hastanesinde ilk defa gerçekleştirmenin gururunu yaşamaktayız.
      Hastamıza gelecek olursak; operasyon komplikasyonsuz sona ermiş olup hastamız sağlığına kavuşmuş, taburcu olacak duruma gelmiştir. Böylesi zor ve başarılı bir ameliyatın gerçekleşmesinde başta İl Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Saffet Yavuz’a, Kamu Hastaneleri Başkanı ve diğer yöneticilerimize, hastane yönetimine ve Operasyon Ekibimiz ile bu ameliyatın gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Sağlık camiası yöneticilerimizin desteği sürdükçe daha da başarılı ameliyatlar gerçekleştireceğimize inanıyoruz. Şunu bir kez daha vurgulamak istiyorum ki gerçekten de ‘Sağlık Bir Ekip İşidir.’ diyoruz.” ifadelerini kullanmışlardır.