3-9 KASIM ORGAN BAĞIŞI HAFTASI
09 Ağustos 2021

      Her yıl 3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası olarak kutlanmaktadır. Organ Bağışı; Kişi hayatta iken, kendi iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisinde kullanılmasına izin vermesidir.

      Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından Organ ve Doku Bağışı Haftasında organ naklinin anlamı ve önemini anlatmak, organ ve doku bağışının temini, bu bağışın arttırılması için kamuoyunu bilinçlendirme ve halkın organ ile doku bağışı konusunda teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.

      Ülkemizde her geçen gün organ bağışı ve organ nakli sayılarının artırılması hedeflenmektedir. Ülkemizde organ bağışları Sağlık Bakanlığı kontrolü ve denetiminde yapılmaktadır. "Türkiye Organ ve Doku Nakli Bilgi Sistemi" vasıtasıyla organ dağıtımı en adaletli ve şeffaf biçimde yapılmaktadır. Türkiyede sağlık tesislerimiz organ nakli faaliyetleri için yeterli donanıma, deneyimli nakil ekiplerine ve nakil merkezlerine sahiptir.

     Unutmamak gerekir ki, her bağış yeni bir hayattır. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, organ naklinin caiz olduğunu bildirmiş ve organ bağışını, insanın insana yapabileceği en büyük yardım olarak tanımlanmıştır.

     Organ bağışı yapmak isteyen vatandaşlar; il sağlık müdürlükleri, hastaneler, organ nakli yapan merkezler, aile hekimlikleri, e-nabız ve e-devlet üzerinden başvuru yapabilir , ilgili sağlık kuruluşlarından detaylı bilgi alabilirler.