Doğuştan Kalça Çıkığı Olan Erişkin Hasta TOTAL KALÇA PROTEZİ Ameliyatıyla Sağlığına Kavuştu
09 Ağustos 2021

      Mardin Devlet Hastanesinde doğuştan kalça çıkığı olan 38 yaşındaki Kerime Tunçay adlı hasta, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanları Op. Dr. Mehmet Korkmaz ve Op. Dr. Caner Çıtak öncülüğünde başarılı bir operasyonla “TOTAL KALÇA PROTEZİ” ameliyatı yapılarak sağlığına kavuşturulmuştur.

      Ameliyatı gerçekleştiren uzmanlarımızın yapmış oldukları ortak açıklamada; “ 38 yaşındaki bayan hastamız yaklaşık 15 gün önce polikliniğimize başvurmuş, kendisine yapılan tetkikler ve tahliller sonucu teşhis konulduktan sonra kalça çıkığının çok yüksekte olduğunu ve Mardin Devlet Hastanesinde daha önce böyle bir ameliyatın yapılmadığını gördük. Yaşam kalitesini arttırmak için bu ameliyatın yapılmasının gerekli olduğunu ve zaman kaybetmeden bu ameliyatın yapılması gerektiğini anlattık. Çünkü yaş ilerledikçe iyileşme süreci gecikmekte ve ameliyatın başarı riski de azalmaktadır. Ailesine durum izah edildikten sonra hastayı ameliyata aldık. Zorlu ve başarılı bir operasyonla ameliyatı gerçekleştirdik. Belirli bir süre servisimizde tedavi gördükten sonra şifa ile taburcu olabilecektir. 
Total Kalça Protezi ameliyatları artık rahat bir şekilde hastanemizde yapılmakta ve hastalar bu konuda memnuniyetlerini geri dönüşümlü olarak dile getirmektedirler.

Gelişimsel Kalça Displazisi( Doğuştan Kalça Çıkığı) erişkinlerde 7-8 cm’ye kadar varan bacak kısalıklarına ve topallamaya neden olan , hastanın yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen, tedavi süreci zor ve uzun olan önemli bir sağlık sorunudur.
Gelişimsel Kalça Displazisi ülkemizde sık karşılaşılan ortopedik çocukluk hastalıklarından biridir. Bu tür hastaların tedavi sonrasında ya da hiç tedavi edilmeyen vakalarda kalça ekleminde ilerleyen yaşlarda kireçlenme(koksartroz) komplikasyonu gelişebilmektedir. Zamanında tedavi edilmezse kalçada , belde ve dizlerde ağrı ve kireçlenme oluşması kaçınılmazdır. Ağrı ve hareket kısıtlılığı nedeniyle hastanın yaşam kalitesi olumsuz etkilenmekte olup protez uygulaması ilerleyen yaşlarda gerekebilmektedir.
Total Kalça Protezi ameliyatı , kalça eklemi ileri derecede harap olmuş hastalarda hasarlı eklemin yapay bir eklemle değiştirilmesidir. Kalça Çıkığı zeminindeki protez uygulamalarındaki amaç, kalça ekleminin normal yerine yerleştirilmesi, bacak uzunluk farkının giderilmesi ve ağrısız bir kalça eklemi elde edilmesidir.

Yaş, yaralanma ya da çeşitli hastalıklar kalça eklemlerinin yıpranmasına sebep olabilir. Yıpranmış kalça eklemleri hareket etmekle, yürümekle, oturup kalkmakla ağrı yaratır. Zaman içinde hareketler azalır. Bu sebeple kalça eklemine protez ameliyatı gerekli olabilir.

Total kalça protezi ameliyatının başarısı hastanın genel durumu, kemik kalitesi ve ameliyat öncesinde eklemin hareket sınırlarının ne kadar olduğu ile yakın ilişkilidir. Bu nedenle ameliyatın zamanlamasını doğru yapmak, çok geciktirmemek daha iyi sonuçlar alınmasını sağlayacaktır.
Total kalça protezlerini ortalama kullanım süreleri 15-25 yıl olarak kabul edilebilir. Uzun süre kullanılmaya bağlı olarak protezlerde yıpranma, gevşeme gibi sorunlar olduğunda değiştirilmeleri gerekir. Protez ameliyatı sonrası düzenli muayene ve film kontrolleri ile protezin takip edilmesi ve ortaya çıkabilecek sorunlarda erken müdahale yapılması gereklidir. “ ifadelerini kullanmışlardır.