HER BAĞIŞ YENİ BİR HAYAT!
09 Ağustos 2021

      Müdürlüğümüz bünyesinde Organ Bağışı ve Beyin Ölümü Bildirimi ile Sistemin İşleyişi hakkında bir toplantı gerçekleşmiştir.

Organ ve Doku Nakli Diyarbakır Bölge Koordinasyon Merkezinden Bölge Koordinatörü Hatice Gündüz’ün de katıldığı toplantıya İl Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Saffet Yavuz, Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Servet Yıldız ve Başkan Yardımcısı İsa Aydoğan, Organ Bağışı İl Koordinatörü Dr. Hasan Timurağaoğlu, ilimiz kamu ve özel hastanelerimizdeki organ bağışı koordinatörlerimiz ve yoğun bakım sorumlularımız da katılım sağlamışlardır.

      Toplantıda açıklama yapan İl Sağlık Müdürümüz Yavuz: “Beyin ölümü bildirilen hastaların organlarının yakınlarınca nakil bekleyen diğer hastalarımıza bağışlanmasını her daim talep etmekteyiz. Bu konuda arkadaşlarımız ve hastane temsilcilerimiz gerekli gayreti en verimli şekilde yerine getirmektedir.

Organ nakli ve bağışı konusunda toplumda önemli bilgi eksikliği vardır. Bu eksikliği açılan standlarla ve yapılan eğitimlerle azaltmaya çalışmaktayız.

Organ bağışı e-devlet üzerinden de yapılabiliyor. Hastanelerde ve organ bağışı alan stantlarda doldurulacak formla organ bağışı yapılabiliyor. Kişinin beyin ölümü gerçekleştikten sonra bu ekrana yansıyor. Ondan sonra ailenin onayı alındıktan sonra, prosedür başlatılıyor. Önce aile içinde organ nakli bekleyen kişilere öncelik tanınıyor.

Vatandaşlarımızın organ bağışı konusunda duyarlı olması gerekir. Bağışlanan her organ bazen bir kişinin, bazen daha fazla insanımızın sağlığına kavuşması demektir. Organ bağışını teşvik ederek, farkındalık oluşturup toplumu aydınlatmamız gerekir. Bu da bilinçlendirilmiş ve eğitilmiş bir ekip, iyi ve doğru bir iletişim ve sistemli bir çalışmayla yapılabilmektedir.
 Bugün burada toplanmamızın amaçlarından biri de budur.”ifadelerini kullandı.

      Program, Bölge Koordinatörü Hatice Gündüz’ün Organ Bağışı, Beyin Ölümü ve Hastaların Yoğun Bakım Süreci ve Sonrası ile ilgili sunumuyla devam etmiştir. 

  • 2.JPG
  • 4.JPG
  • 1.JPG