MARDİN’DE BEYAZ BAYRAK PROJESİ VE BESLENME DOSTU OKUL SERTİFİKA TÖRENİ DÜZENLENDİ
09 Ağustos 2021

      Mardin İl Sağlık Müdürlüğü ile Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen törene İl Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Saffet Yavuz, Müdürlüğümüzün Başkanları , Başkan yardımcıları, Uzmanlar ve Şube Müdürleri ile İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı ve Müdürlük temsilcileri ile Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Sertifikası almaya hak kazanan okul yöneticileri katılım sağlamışlardır.

      Törende konuşma yapan İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz: ”Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı'nın "Okullarda Obezite ile Mücadelede Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Düzenli Fiziksel Aktivite Alışkanlığının Kazandırılması" başlığı kapsamında, “Beslenme Dostu Okul Projesi” ile okullarda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında duyarlılığın arttırılması ve bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi ile okul sağlığının daha iyi düzeylere çıkarılması hedeflenmektedir. Millî Eğitim Bakanlığı ile Bakanlığımız arasında 21.01.2010 tarihinde imzalan protokol ile Beslenme Dostu Okullar Programı ülkemizde başlatılmıştır. Beslenme Dostu Okullar Programı’nın yürütülmesi Millî Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında 17.05.2016 tarihinde imzalanan “Okul Sağlığı Hizmetleri İş Birliği Protokolü” kapsamında gerçekleştirilmektedir.
Programın amacı; ülke genelinde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi/özel okul/kurumların sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında teşvik edilmesi ve bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi ile okul ortamı ve öğrenci sağlığının geliştirilmesidir.
İlimizde 2018 yılında 61 okul beslenme dostu okul sertifikası almıştır. 2019 yılında Beslenme Dostu Okul Projesine yeni başvuran 229 okula ve 2018 yılından sertifika alan 61 okula, Müdürlüğümüz personelleri ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü personellerinden oluşan denetim ekipleri tarafından denetimler gerçekleştirilmiştir. 2019 yılında yeni başvuran 229 okuldan, 206 okul beslenme dostu okul sertifikası almaya hak kazanmıştır. Kontrol denetimleri sonucu 2018 yılından sertifika alan 51 okul yeni öğretim yılında proje koşullarını yerine getirdiği için sertifika süreleri uzatılmıştır. Sonuç olarak 2018-2019 eğitim-öğretim yılında ilimizde toplam 257 okul sertifika almıştır. Müdürlüğümüz denetimler süresince proje kapsamında okullara eğitim ve materyal desteğinde de bulunulmuştur.

      Ayrıca Millî Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığımız arasında 2006 yılından itibaren uygulanmakta olan “Beyaz Bayrak İşbirliği protokolü” 08.06.2015 tarihinden itibaren 4 yıl süreyle geçerli olmak üzere yeniden imzalanarak yürürlüğe konulmuştur.

"Proje kapsamında 2016-2017 yılı Eğitim Öğretim yılında başvuru yapan 40 okulun, yerinde incelenme ve değerlendirilmesi bakanlığın göndermiş olduğu protokol ekinde; bulunan denetim formu doğrultusunda okul içi, çevresi, bahçesi, sınıfları, laboratuvarlar, idari birimler, öğretmen odası, sosyal tesisiler (spor salonu, kütüphane, bilgisayar odası, tiyatro salonu vb.) revir, kantin, tuvaletler, içme ve kullanma suyu, ısıtma, havalandırma, aydınlatma ve genel temizlik şartları göz önüne alınarak yapılmış, 10 okul Beyaz Bayrak, Sertifika ve plaket almaya halk kazanmıştır.
Bu okullarla birlikte İlimizde 2017-2018 yılı Eğitim Öğretim yılında 1098 okul denetlenmiş olup, 478 okul Beyaz Bayrak almaya hak kazanmış, toplamda İlimizde 511 okulumuz beyaz bayrak almış oldu.
2018-2019 Eğitim Öğretim yılında da Başvuran 220 okullumuzdan 133 tanesi Beyaz Bayrak almayı hak etmiştir. Böylelikle, İlimizde toplam Beyaz Bayraklı Okul Sayısı 644’e yükselmiştir. 

Eğitim kurumlarımızın temiz ve sağlıklı bir çevreye kavuşturulması sağlanmış, okullar arasında temizlik, hijyen, okul kantini vb. konularda olumlu yönde bir rekabet ortamı oluşturulmuştur.
Protokol kapsamında yapılacak çalışmalar ve denetimlerle ilimiz genelindeki okulların tamamının beyaz bayrak alması suretiyle çocuklarımızın sağlıklı ve hijyenik şartlarda eğitim alması hedeflenmektedir. “ ifadelerini kullandı.

  • 9.JPG
  • 4.JPG
  • 3.JPG
  • 2.JPG
  • 5.JPG
  • 6.JPG
  • 8.JPG
  • 7.JPG
  • 1.JPG