Kızıltepe Devlet Hastanesinde Bir İlk!
09 Ağustos 2021

      Meckel Divertikülü tanısı konan hastamıza Kapalı (LAPAROSKOPİK) Meckel Divertikülü Rezeksiyonu yapıldı.

      Meckel Divertikülü, ince bağırsağın alt kısımlarında oluşan küçük bir çıkıntı şeklinde olan ve Gastrointestinal Sistemin en sık görülen doğumsal anomalisi olup %1-3 oranında görülür. Bu durum kişide karın ağrısı, mide ve bağırsak kanaması gibi belirtilere neden olabilir. Çoğu asemptomatik olan olgular sıklıkla komplikasyon geliştiği zaman tanımlanır ve karşımıza divertikülit, gastrointestinal kanama, bağırsak tıkanıklığı, perforasyon, invajinasyon tablosu şeklinde çıkabilir.

      26 yaşındaki Ziya ÖZDEMİR adlı hasta, 3 gündür süren devamlı karın ağrısı şikâyeti ile hastanemiz genel cerrahi polikliniğine başvurmuş, Genel Cerrahi Uzmanı Mehmet BABÜR hastanın fiziki muayenesini yapmış ve gerekli tetkikler alındıktan sonra Meckel Divertiküliti tespit edildi. Bunun üzerine hastaya cerrahi girişim yapılması planlanmıştır. Genelde açık cerrahi operasyonla gerçekleştirilen bu ameliyat, Kızıltepe’de ilk defa Genel Cerrahi Uzmanı Mehmet Babür tarafından, Hastamız Ziya ÖZDEMİR’e Kapalı olarak (LAPAROSKOPİK) Meckel Divertikülü Rezeksiyonu yapıldı.

      Ameliyatı gerçekleştiren Kızıltepe Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Mehmet Babür: “Meckel Divertikülü Sindirim Sisteminin en sık görülen doğumsal anomalisidir. Hastamız günlerdir süren şiddetli karın ağrısıyla bize başvurdu. Bizler de tüm tetkikleri aldıktan sonra gerekli olan Laparoskopik Cerrahi girişimi uyguladık. Laparoskopik Cerrahinin hastada küçük yara izi bırakması ve daha az ağrı yapması nedeniyle özellikle tercih edilen bir ameliyattır. Operasyon sonrası oldukça rahat görünen hastamız Ziya ÖZDEMİR şifa ile taburcu olmuştur. “ ifadelerini kullandı.