overlay

Mardin'de 2021 Yılı 1. Tur 'Yenidoğan Canlandırma Programı' Eğitimi Gerçekleşmiştir

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Eğitim Birim Sorumlusu Zeynep Aydın tarafından yürütülen “2021 yılı 1. Tur NRP (Neonatal Resüsitasyon Programı) Programı kapsamında    1 uzman doktor, 42  yardımcı sağlık personeli olmak üzere 43 sağlık personeline verilecek olan ve 3 gün süren eğitim tamamlanmıştır.
         İstanbul'dan gelen eğitimciler tarafından, Mardin’de yenidoğan yoğun bakım, doğumhane ve acil servislerde çalışan 43 sağlık personeline bir Müdürlüğümüz bünyesinde düzenlenen programla eğitim verilmeye başlanmıştır.
        Eğitime İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz,Prof.Dr. Merih Çetinkaya, Uzm.Dr. Demet Oğuz, Uzm.Dr. Aysun Boğa, Uzm.Dr. Sema Yıldırım,Uzm.Dr. Elif Yıldız, Hem. Ayşegül Kurt, Hem.Nehir Ulu,Hem.Dilek Burbut , Müdürlüğümüzün Başkanları ve Başkan Yardımcıları ile 43 sağlık personeli katılım sağladı.
        Programın açılışında konuşan İl Sağlık Müdürü Yavuz, "Dünyada olduğu gibi ülkemizde de asfiksi, temel bir neonatal sorun olmayı sürdürmekte ve özel bir neonatal deneyimi olmayan kurumlarda da neonatal resüsitasyon gereksinimi doğabilmektedir. Asfiksili bir bebeğe yaşamın ilk birkaç dakikasında yapılan girişimlerin sonuçları, yaşamın niteliğini doğrudan etkileyerek tüm bir yaşam boyunca sürecek sonuçlar doğurur. Her yeni doğanın, neonatal bakım alma hakkı vardır. Bu ise; doğum odasında uygun gereçlerin her an hazır olmasıyla birlikte, burada çalışan sağlık personelinin yeni doğan resüsitasyonunda becerili olmalarını ve bir ekip olarak uyumlu çalışabilmelerini gerektirir. Eğitimi çok önemsiyoruz, bu tür eğitimlerimiz devam edecektir" dedi. Eğitimlerin amacının önlenebilir bebek ölümlerini engelleyip daha kalifiye elemanlar yetiştirmek olduğu belirtildi.
        Daha sonra NRP Kurs Sorumlusu  Hem.Dilek Burbut'un konuşmaları ve eğitimcilerin sunumlarıyla program devam etmiştir.
       3 gün süren eğitim sonunda katılımcılara, İl Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Saffet Yavuz, müdürlüğümüzün başkan ve başkan yardımcıları ile eğitimciler tarafından ''Neonatal Resüsitasyon Programı Sertifikası'' verilmiştir.