overlay

MARDİN’DE AİLESEL AKDENİZ ATEŞİ VE OTOENFLAMATUAR HASTALIKLARI GÜNEYDOĞU BÖLGE SEMPOZYUMU DÜZENLENDİ

      23 OCAK 2018’de kurulan FMF Ailevi Akdeniz Ateşi & ROMATIZMAL HASTALIKLAR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ’nin çalışmaları neticesinde Dünya Romatoloji Haritasında 41. Ülke olarak Türk Bayrağı ve dernek logosu yer almıştır. FAROMDER Derneği, kurucularının tamamı FMF hastası olup nadir, otoimmün romatizmal hastalıkları kapsayacak şekilde çalışma yapmaktadır. Türkiye’nin bu konuda çalışmaları dünya literatüründe kaynak kişi olarak bilinen profesör ve doktorlarla işbirliği içindedir.

Bu kapsamda Mardin ilimizde Batman, Siirt, Şırnak illerinden de katılımıyla Aile Hekimlerimize FMF hastalığını tanıtmak, güncel bilgileri paylaşıp farkındalık yaratmak ve hastaları uygun şekilde yönlendirmek için 16 Eylül’de Prof. Dr. Ayşe Huri ÖZDOĞAN, Prof. Dr. Özgür Kasap ÇOPUR, Doç. Dr. Serdal Uğurlu, Uz. Dr. Kenan BARUT’un katılım sağlamasıyla Aile Hekimlerimize yönelik bir sempozyum düzenlenmiştir.

      Sempozyumumuzun amacı, hastalarımıza; dayanışma, pozitif sosyal yaşam, aktif iş hayatı sağlamak, gerekli devlet desteği ve bilincini oluşturmak, Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, İl ve İlçe Sağlık Müdürlükleri ve destek olabilecek Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği yapmak, konuda uzmanlaşmamış sağlık çalışanlarının bilinçlendirmektir. 16 Eylül 2018 tarihinde saat 10.00’da gerçekleştirilmiş olan Ailesel Akdeniz Ateşi ve Otoenflamatuar Hastalıkları Güneydoğu Bölge Sempozyumu’nun açılış konuşmalarını DİKA Genel Sekreteri Yılmaz ALTUNDAĞ ve İl Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Saffet YAVUZ yapmıştır. 
YAVUZ konuşmasında; “Gerekli devlet desteği ve bilincini oluşturmak önemlidir. Türkiye´nin bu konuda çalışmaları dünya literatüründe kaynak kişi olarak bilinen profesör ve doktorlarla işbirliği içindedir. Aile Hekimlerimize FMF hastalığını tanıtmak, güncel bilgileri paylaşıp farkındalık oluşturmak ve hastaları uygun şekilde yönlendirmek için bu sempozyumun yeri ve önemi büyüktür. Sempozyumumuzun amacı, hastalarımıza, dayanışma, pozitif sosyal yaşam, aktif iş hayatı sağlamak, gerekli devlet desteği ve bilincini oluşturmak, Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, il ve ilçe sağlık müdürlükleri ve destek olabilecek sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yapmak, konuda uzmanlaşmamış sağlık çalışanlarının bilinçlendirmektir. Dileğimiz, Güneydoğu genelinde Ailesel Akdeniz Ateşi ve Otoenflamatuar Hastalıklara dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmaktır.” ifadelerini kullandı.

      Açılış konuşmalarının ardından ilgili alanda uzman hocalarımız konuyla ilgili bilgilendirmeler ile sunumlarını yapmışlardır. 
Verilen eğitimin sonunda katılımcılara katılım belgesi takdim edilmiş ve Sempozyumda eğitim veren hocalarımıza, ilgili kurumlara ve Sempozyum Düzeneleme Kurulu Başkanına plaket verilerek sempozyum son bulmuştur.

  • 1.JPG
  • 2.JPG
  • 3.JPG
  • 4.JPG