overlay

03-09 EYLÜL “HALK SAĞLIĞI HAFTASI” ETKİNLİKLERİ

      Ülkemizde her yıl 03-09 Eylül tarihleri “Halk Sağlığı Haftası” olarak kutlanmaktadır. Halk sağlığı çalışmaları; bireyi sağlıklı ve üretken bir şekilde tutarak toplumsal gelişmeyi sağlamayı hedeflemektedir.

      Koruyucu sağlık hizmetleri çalışmalarının daha da yaygınlaştırması, sağlık eğitimleri ve etkinlikler düzenleyerek toplum bilincinin artırılması, hastalıkların meydana gelmeden önlenebilmesi ve neticede toplumun yaşam standartlarının yükseltilmesi için Mardin İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı olarak çalışmalarımız artarak devam etmektedir.

      İlimizde 3-9 Eylül tarihleri arasında Halk Sağlığı Haftası etkinlikleri kapsamında Sağlıklı Hayat Merkezimiz önünde Halk Sağlığı Panayırı kurulmuştur. Halk Sağlığı Panayırı açılışımıza; Artuklu Kaymakamı Sayın Şakir Öner ÖZTÜRK, İl Sağlık Müdürümüz Uz. Dr. Saffet YAVUZ, Mardin İl Emniyet Müdürü Hasan ONAR, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hüsnü Bengin EFETÜRK ve Müdürlük çalışanları, Mardin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hadi ÇOMAKTEKİN, Mardin Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları ve çalışanları, Müdürlüğümüzün Başkanları ve Başkan Yardımcıları,  , İl ve İlçelerden gelen Sağlık Kurumlarımızın Yöneticileri ve halkımızdan yoğun bir katılım olmuştur. Ayrıca Artuklu Kaymakamımız Sayın Şakir Öner ÖZTÜRK; Kurum Amirleriyle beraber, Sağlıklı Hayat Merkezimizde hizmet veren birimleri gezerek verilen hizmetlerle ilgili yetkililerden bilgi almışlardır.

       İl Sağlık Müdürümüz Uz. Dr. Saffet YAVUZ,  yaptığı konuşmada; Birinci basamak sağlık hizmetlerinin önemine vurgu yaparken amaçlarının hastalık oluşmadan önlemek ve insanlara kaliteli, sağlıklı bir yaşam sunmak olduğunu dile getirdi.

      Panayırda Sağlıklı Yaşam Aracı ve Ağız Diş Sağlığı Aracı ile birlikte 4 stant ve 1 çadır kuruldu. Ağız ve Diş Sağlığı aracında taramalar yapılıp diş macunu ve diş fırçası dağıtıldı. Sağlıklı Yaşam Aracında halka yönelik sağlık taraması(tansiyon, kan şekeri, boy, kilo ve bel çevresi ölçümü) yapılıp sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam ile ilgili eğitim videoları izletildi. Ruh Sağılığı birimi tarafından kadına yönelik şiddete dikkat çekmek amaçlı bez afişe sloganlar yazılarak halkın göreceği yerlere asılmıştır. Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Birimi tarafından karbonmonoksit ölçümü yapıldı. Madde bağımlılığına yönelik broşür dağıtılarak bilgilendirme yapıldı. Kanser birimi tarafından erken teşhisin önemi vurgulanarak, kanser taramalarını yaptırmaları için Sağlıklı Hayat Merkezinde bulunan KETEM’e yönlendirmeler yapıldı. Bulaşıcı Hastalıklar Kontrol Programları Birimi tarafından hijyen ve bulaşıcı hastalıklar ile ilgili bilgilendirme yapılıp günümüzde artan aşı redlerini önleme amaçlı aşılamanın bireysel ve toplumsal koruyuculuğu ve önemi vurgulandı.Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından halka limonata ikram edilmiştir. Etkinlik kapsamında halka ve çocuklara şapka, tişört, balon, anahtarlık ve kalem dağıtıldı. Sağlıklı beslenme konusuna ilgi çekmek için elma ve ev yapımı limonata dağıtıldı. Her yerde Sanat Derneği, Sirkhane ekibi ile birlikte çocuklara gösteriler yapıldı.

      Etkinlikler 3-9 Eylül tarihleri boyunca il ve ilçelerimizde yapılmaya devam edilecektir.

  • 21.JPG
  • 17.JPG
  • 13.JPG
  • 16.JPG
  • 29.JPG
  • kk.JPG
  • 31.JPG
  • 20.JPG
  • 28.JPG
  • 12.JPG