overlay

BAYRAMINIZ SAĞLIKLI OLSUN!

      Halk arasında 'köpek kisti' diye bilinenKist Hidatiği, hayvandan insana geçen ancak insandan insana bulaşmayan, tedavisinde gecikildiğinde ölüme kadar götüren ciddi bir hastalıktır.

      Kist Hidatik, insanların karaciğer, akciğer, dalak, beyin gibi iç organlarında kistler oluşturarak ölümüne sebep olabilen bir hastalıktır. Hastalık,  insanlara kedi, tilki gibi hayvanlar ve özellikle de köpekler tarafından bulaştırılmaktadır. Köpeklerin bağırsaklarında yaşayan parazit yumurtaları köpek dışkısı ile çevreye atılmakta, bu yumurtalar rüzgâr ve böceklerle yayılarak yiyeceklere, suya ve toprağa bulaşmaktadır. Parazit yumurtalarının bulaştığı yiyeceklerin yenilmesi, suların içilmesi sonucu insanların ve otçul beslenen koyun, keçi, sığır gibi hayvanların iç organlarında kist oluşturmaktadır. İç organlarında kist, oluşan bu hasta hayvanların kesilmesi ve pişmemiş kistli sakatatlarının köpeklere yedirilmesi, hastalığın tekrar köpeklere bulaşmasına neden olmakta, böylece hastalıkta bir döngü meydana gelmektedir. Bu nedenle, pişmemiş kistli organların köpeklere yedirilmemesi, derin çukurlara gömülmesi bu döngünün kırılmasında hayati öneme sahiptir.

      Parazitin yumurtasının bulaştığı maddeler ki daha çok sebze ve meyvelerin iyi yıkanmaması sonucu, insana bulaşır ve insanda da en çok karaciğer olmakla beraber diğer tüm organlara yerleşerek kistler oluşturur.

İnsandan İnsana Bulaş Söz Konusu Mudur?

      Hayır, insandan insana bulaşmaz ancak aile fertlerinin aynı yiyecekleri yıkanmadan tüketirse, yine bulaşması mevcut olan köpekle temasları olursa, aynı aile içindeki bireylerde de görülebilir.

Kist Sadece Karaciğere mi Yerleşir?

      Hayır, en çok karaciğere yerleşir ama beyin, dalak, kalp, kas dokularının içine de yerleşebilir.

Hastalığın Belirtileri Nedir?

      Başlangıçta pek belirti vermez. Kistin büyümesiyle beraber şikâyetler başlar. Karın ağrısı, sarılık, kilo kaybı, halsizlik, bulantı, kusma gibi belirtiler görülür. Karaciğere yerleşmiş kist başlangıçta 2-3 cm iken yıllar içinde 14-15 cm e kadar büyüyebilir. Karaciğer içindeki kist safra yollarına açılırsa ilk belirti tıkanma sarılığı da olabilir. Bunun dışında  kist eğer karın içinde patlar, enfekte kistler karın boşluğuna yayılırsa ani allerjik ölümlere de yol açar.

Tanı nasıl konur?

      Tanısı kolaydır. Kiste özgü kan tahlili ve basit bir ultrosonografi ile tanı konur. Gerekirse BT veya MR da tanıya eklenir.

Tedavisi Nasıldır?

      Hastalığın ilaçla tedavisi yoktur. Parazite etkili bir ilaç vardır ancak beraberinde cerrahi tedavi gerekir. Son yıllarda girişimsel radyolojinin gelişmesiyle vakaların büyük çoğunluğu, cerrahiye gerek duyulmadan perkütan drenaj yöntemiyle tedavi edilmektedir. Cerrahi gerek duyulduğunda ise açık ya da laparoskopik cerrahi yöntemlere başvurulur.

Bu Hastalıktan Nasıl Korunabilirim? Nelere Dikkat Etmem Gerekir?

-Kişisel temizlik ve hijyen çok önemlidir. Çiğ yenen sebze ve meyveler bol su ile yıkanmalıdır.


-Kesilen hayvanların organların atıklarına dikkat etmek gerekir. Bu atıklar gelişi güzel orta yerlere bırakılmamalıdır.

-Kontrolsüz kesim yapılan hayvan etlerinin yenmemesi.

-Sahipli köpeklerin aşılarının ve parazit tedavilerinin yapılması

-Sahipsiz köpeklerin bakımlarının sağlanması ile ilgili belediyelere başvurulması önemlidir.