T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Mardin İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Mardin İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

YÜZME HAVUZLARI DENETİMLERİMİZ BAŞLAMIŞTIR

Güncelleme Tarihi: 21/06/2018

      Mardin Sağlık Müdürlüğü Çevre ve Çalışan Sağlığı Birimince ilimizde bulunan kapalı ve açık yüzme havuzlarının denetimleri yapılmaktadır.

      Denetimlerde; Yüzme havuzu bulunan işletmelerin yüzme havuzu suyundan Müdürlüğümüz görevlilerince veya İlimizde Bakanlığımızdan yetki almış özel laboratuarlara aylık numune aldırmaları gerekmektedir. Havuz suyunda her gün serbest klor, sıcaklık ve pH parametrelerini ölçmeleri ve sonuçlarını havuz kullanıcılarının görebileceği bir panoda ilan etmeleri istenmektedir. Ayrıca işletmeciler yüzme havuzlarının dezenfeksiyonunda Bakanlığımızdan izinli havuz kimyasalları kullanmaları konusunda uyarılmaktadır. Yüzme havuzu suyundan alınan numunenin mikrobiyolojik analiz sonucunun belirtilen niteliklere uygun çıkmaması halinde işletmelere cezai işlem uygulanmakta ve havuzun faaliyeti durdurulmaktadır.

      Her havuzda mesul müdürün yanısıra havuz operatörü ve can kurtaran bulunması gerekmekte,  Havuz operatörünün 4 saatte bir havuzdaki değerleri panoya yazmas gerekmekte olup vatandaşların bu panoya bakarak havuzdaki kimyasalların değerini görebilmesi sağlanmalıdır. Ayrıca Bir yıllık denetimlerde hem havuzun hijyeni hem de suyun kalitesi açısından kriterleri sağlayan havuzlara temiz havuz sertifikası verilmektedir.

      Havuza girerken vatandaşlar hem kendi sağlıkları hem de diğer kullanıcıların sağlığı için girişte ve çıkışta duş almalıdır. Terli vücutla girmeleri klorla birlikte vücuda zarar verici bir reaksiyona neden olabilir. Duş alırken mutlaka sabun kullanılmalı. Su yutulmamalı, burun ve kulak tıkacı kullanılabilir. Ayrıca havuza girerken ayak dezenfektan havuzlarının kullanılmasını öneriyoruz.