overlay

26 MAYIS - 1 HAZİRAN ULUSLARARASI LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR HAFTASI

       Halk arasında Kan Kanseri olarak da bilinen lösemi; kan ve kemik iliği dokusunda bulunan kan yapımından sorumlu, hücrelerin kanserleşmeleri sonucunda ortaya çıkan bir tür kan hastalığıdır.

      Lösemi, çocukluk çağında görülen kanser türlerinden en sık görüleni olup kanser vakalarının %35'ini oluşturmaktadır. Türkiye'de her yıl 16 yaşın altında 1200-1500 yeni lösemili çocuk vakası bildirilmektedir. Lösemi her yaşta görülmektedir ve en sık çocukluk çağında 2-5 yaşlarında artmaktadır. 1 yaşın altında ve 10 yaşın üstündeki yeni vakalarda tedaviye cevap azalmaktadır.

      Löseminin bilinen nedenleri arasında; radyasyon, genetik yatkınlıklar, benzen ve türleri (bali. vs.) gibi kimyasal maddeler, bazı kalıtsal hastalıklar ve bazı viral hastalıklar bulunmaktadır.
Çocuklarda lösemi hastalığının belirtileri;         

  • Ateş
  • Burun ve diş eti kanamaları
  • Bacaklarda kemik ağrıları
  • Kansızlık
  • Zayıflama
  • İştahsızlık
  • Kilo kaybı
  • Cilt altında kanamaları (kırmızı noktalar veya morarmalar) ilk gözlenen bulgulardır. Ayrıca yayıldığı organlara ait belirtiler, örneğin başağrısı, kusma, karın ağrısı, görme bozuklukları önem taşıyabilir. Bu yakınmalarla müracaat ettikleri çocuk hematoloji (kan hastalıkları) uzmanlarınca yapılan muayenede, çoğunlukla karaciğer ve dalak büyümesi, lenf bezlerinde genişleme, kanama bulguları tespit edilebilir.

      Yapılan kan, kemik iliği, hücre tipini belirleme ve genetik tetkikler sonucu kesin tanı konulabilir.

Kanser Önlenebilir!

      Çocukluk çağı kanserleri tedavi edilebilen hastalıklardır. İyi bir tedavi ve moral desteği ile lösemide %85'lere varan oranda iyileşme sağlanabilmektedir. Bu nedenle bilinçlendirme faaliyetlerinin kesintisiz sürdürülmesi, koruyucu önlemlerin artırılması ve çevremizdeki kanserojenlerle mücadele edilmesi gerekmektedir. Tükettiğimiz besinlerden cep telefonuna, radyasyondan ağır kimyasallara kadar gündelik hayatta pek çok kanser yapıcı madde bulunmaktadır.

      Sağlıklı ve düzenli beslenme, aktif yaşam ve çevresel kanser yapıcı maddelerden korunarak kansere yakalanma riski %35 oranında azaltılabilmektedir.