overlay

ENGELLİLER HAFTASI

       Mardin  İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Ruh Sağlığı Birimi personelleri tarafından toplumda farkındalık yaratmayı amaçlayan ve engelli bireylerin de yaşama adapte olmasını hedef alan Dünya Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında Artuklu Halk Eğitim Merkezindeki Engelli kursiyerler ziyaret edilerek, Müdürlüğümüz tarafından çeşitli hediyeler takdim edilmiştir.

      Engellilik, doğuştan veya sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yetilerini kısmi veya tamamen kaybetmiş, normal yaşamın şartlarına uyamama olarak tanımlanmaktadır. Genetik etkenler, akraba evliliği, gebelik sırasında yaşanan sorunlar (hastalıklar, ilaç kullanımı, radyasyona maruz kalmak, alkol ve madde kullanımı) gibi sorunlar önlenebilir süreçlerdir. Doğum sonrasında kazalar, psikososyal travmalar, doğal felaketler engelliliğe yol açmaktadır. Engellilik geliştirilecek sosyal politikalar ve her alanda koruyucu-önleyici uygulamaları içeren düzenlemelerle önlenebilir.   

      Engelli olmak, insanlığın ortak sorunudur. Bu nedenle hem yurdumuzda hem de Birleşmiş Milletlere üye 156 ülkede, 10-16 Mayıs tarihleri arası Engelliler Haftası olarak ilan edilmiştir.

  • engelliler-haftasi-mesajlari_c8d61.jpg
  • IMG_5392.JPG
  • IMG_5398.JPG
  • engelliler_haftasi_mesajlari_h17563_90ea8.jpg