T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Mardin İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Mardin İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

MARDİN' DE GERÇEĞİ ARATMAYAN UMKE TATBİKATI YAPILDI

Güncelleme Tarihi: 20/04/2018

      Mardin İl Sağlık Müdürlüğü UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri) Birimi, Mardin Yeni Yolda bulunan bir alanda 20.04.2018 tarihinde Cuma günü saat 10.45’te bir Tatbikat düzenledi.
      112 Komuta Kontrol Merkezinin bir vatandaş tarafından aranıp Mardin ilinin turistik mağaralarında gezi amaçlı gelen turist kafilesinin gezi esnasında mağara içindeyken öncelikle yüksek bir sesin duyulduğunu , daha sonra kayaların düştüğünü ve içerde insanların mahsur kaldığını ayrıca yaralıların olduğunu belirtmiştir. Tatbikatta 25 katılımcı ve 10 eğitmen görev alıp olay yerinde 10 yaralıya  müdahale etmiştir.
Tatbikatta ekiplerin farklı etaplarda yarışacağı toplamda 2 etap bulunmaktadır. 

Bu etaplarla amaç doğru ve hızlı müdahale, tim içi işbirliği, ortak düşünce ve iletişim sağlamaktır. Böylece Mardin ilinde oluşabilecek bir afette ekiplerin doğru ve hızlı müdahalesi sağlanmış olacaktır. 
      Tatbikata 112 ‘den sorumlu Mardin İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Hasan TİMURAĞAOĞLU, 112 Acil Sağlık Hizmetleri Birim Sorumlusu Şube Müdürü Mehmet AY, 112 İl Ambulans Servisi Başhekimi Uzm. Dr. Osman Ballı, 112 Komuta Başhekim Yardımcıları, İl Afet Birim Sorumlusu Feyzi ÖZÜNAL ve UMKE’de Gönüllü çalışanlar katılmışlardır. 
      Yapılacak olan Tatbikat aşağıda yazıldığı gibi uygulanmıştır.

TATBİKAT SENARYOSU
      20 Nisan  2018 tarihinde  Saat 10.45’te  Mardin 112 Komuta Kontrol Merkezine acil bir çağrı düşer. KKM’yi arayan vatandaş;  Mardin ilinin turistik mağaralarında gezi amaçlı gelen turist kafilesinin gezi esnasında mağara içindeyken öncelikle yüksek bir sesin duyulduğunu daha sonra kayaların düştüğünü ve içerde insanların mahsur kaldığını , ayrıca yaralıların olduğunu söyler. Olayın doğruluğunu teyit eden 112 Komuta Kontrol Merkezi saat 10.48’de olay yerine UMKE Timlerini ve 112 Acil Ambulans Ekiplerini sevkeder. Olay yerine saat 11.02’de ulaşan 112 ve UMKE Ekipleri olay yerinde göçük meydana geldiğini ve içerde 10 kişiye yakın insanın mahsur kaldığını 112 KKM’ye anons eder ve ek yardım talebinde bulunur. KKM olay yerine ek olarak 112 Acil Ambulanslarını ve AFAD Ekiplerini sevkeder. 11.20’de ikinci ekipler de olay yerine ulaşır ve müdahale devam eder. 

      Olay yerinde UMKE Timleri, AFAD Timleri ve 112 Ekipleri müdahalelerinin sonucunda 5’i kırmızı kod, 2’si sarı kod, 2’si yeşil kod, 1’i siyah kod olmak üzere toplamda 10 yaralıyı kurtarıp mağaranın 30 metre uzağında kurulan TIBBİ UÇ NOKTA’ya taşıyarak yaralıları burada stabil hale getirip KKM yönlendirmesi doğrultusunda hastanelere nakletmiştir.

 

  • 23.JPG
  • 24.jpg
  • 35.JPG
  • 21.JPG