overlay

DÜNYA PARKİNSON GÜNÜ (11 NİSAN 2018 )

      İlerleyen yaşla birlikte ortaya çıkan Parkinson Hastalığının en iyi bilinen belirtileri, hareketlerde yavaşlama ve titremedir.  Daha çok 50-75 yaş arası kişiler arasında gözlenirken 65 yaş sonrası her 100 kişiden birinde, 85 yaş sonrası her 20 kişiden birinde görülmektedir. Hastaların yüzde onluk bir kısmında hastalık belirtileri 40 yaşından önce ortaya çıkabilmekte, bazı özel ailevi başlangıç yaşı 20 yaş öncesinde de olabilmektedir. Beynin belli bölgelerinde hücre kaybı ile seyreden hastalık sonucu, vücut hareketlerinin ahengini sağlayan ve ‘Dopamin ‘ adı verilen kimyasalın beyin dokusundaki miktarı giderek azalmakta ve böylece hastalarda hareket sistemine ait bozukluklar çıkabilmektedir.

      Sıklıkla tek taraflı elde başlamakta,  zamanla bacağa ve diğer ele yayılabilmektedir. İnce beceri isteyen işlerden ziyade istirahat halinde belirginleşmekte, ilk zamanlarda heyecanla ortaya çıkarken ilerleyen zamanlarda daha kalıcı hale gelmektedir. Ayrıca ilaca dirençli depresyon,  kabızlık, koku alma duyusunda azalma, uykuda rüya sırasında bağırma ve hareketlilik gibi belirtilerde Parkinson habercisi olabilir.

      Hastalığın henüz önleyici bir tedavisi bulunmamaktadır.  Ancak erken teşhis ve doğru tedavi yöntemleriyle hastalığın gidişatını yavaşlatmak ve kişinin yaşam kalitesini yükseltmek mümkündür.

      Düzenli yapılan egzersizler, yoga ve dans gibi ritim duygusunu pekiştiren aktiviteler ve fiziksel hareketliliğin devamının sağlanması hastalığın ilerlemesini yavaşlatan en önemli unsurlardır.

      Tüm dünyada 10 milyon kişiyi etkileyen Parkinson Hastalığı hakkında farkındalık oluşturmak ve toplumun bilinçlenmesini sağlamak amacıyla 11 Nisan “ Dünya Parkinson Günü “  olarak anılmaktadır.