overlay

MARDİN'DEKİ OKULLAR ''BEYAZ BAYRAKLI''

      Ülke genelinde geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın beden ve ruh sağlığını korumak, geliştirmek, yaşam kalitesini yükseltmek, temizlik ve hijyen konusunda yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirmek, öğrencilerimizin hijyenik bir ortamda eğitim-öğretimini sürdürmek amacıyla milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarının temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi, okul sağlığının daha iyi düzeye çıkarılması amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığımız arasında 2006 yılından itibaren uygulanmakta olan  “Beyaz Bayrak İşbirliği protokolü” 08.06.2015 tarihinden itibaren 4 yıl süreyle geçerli olmak üzere yeniden imzalanarak yürürlüğe konulmuştur.

      Bu Amaçla İlimizdeki Beyaz Bayraklı Okul Sayısını artırmak amacıyla 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılında İl Sağlık Müdürlüğümüz ve Mardin Milli Eğitim Müdürlüğünün işbirliği ile ilimiz genelindeki tüm eğitim-öğretim kurumları İl Sağlık Müdürlüğümüzce Beyaz Bayrak ön denetiminden geçirilmiştir. Daha sonra okullardan başvurular alınmış ve İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Oluşan denetim ekiplerince okullar denetlenmiş ve yeterli puanı alan okullar “Beyaz Bayrak” almaya hak kazanmıştır.

      Proje kapsamında 2017-2018 yılı Eğitim Öğretim yılında başvuru yapan 968 okulun, yerinde incelenme ve değerlendirilmesi Bakanlığın göndermiş olduğu protokol ekinde; bulunan denetim formu doğrultusunda okul içi, çevresi, bahçesi, sınıfları, laboratuarlar, idari birimler, öğretmen odası, sosyal tesisiler (spor salonu, kütüphane, bilgisayar odası, tiyatro salonu vb.) revir, kantin, tuvaletler, içme ve kullanma suyu, ısıtma, havalandırma, aydınlatma ve genel temizlik şartları göz önüne alınarak yapılmış ve denetimler sonucunda 481 okul  Beyaz Bayrak, Sertifika ve Plaket almaya hak kazanmıştır.

      Beyaz Bayrak almaya hak kazanan okulların Beyaz Bayrak Töreni 06.04.2018 tarihinde Mardin bir otelde gerçekleştirilmiştir. Törene Mardin Valisi/Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sayın Mustafa YAMAN, Sağlık Bakanlığımızdan Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Bütçe ve Projeler Dairesi Başkanı Sayın Yavuz ATEŞ, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY, İlçe Kaymakamlarımız,  İl Sağlık Müdürümüz Sayın Uzm. Dr. Saffet YAVUZ,  İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Yakup SARI, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Sayın Dr. Hidayet BAKAÇ,  İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü yönetici ve personelleri ile Beyaz Bayrak Sertifikası almaya hak kazanan Okulların Okul Müdürleri ve İdarecilerin katılımlarıyla Beyaz Bayrak ve Sertifikası almaya hak kazanan okullara, düzenlenen törenle Beyaz Bayrak, Pirinç Levha ve Sertifikaları takdim edilmiştir.

     İl Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Saffet YAVUZ : '' 2017-2018 Eğitim öğretim yılında 481 okulun Beyaz Bayrak almasıyla İlimizdeki Beyaz Bayraklı Okul sayısı 512 olmuştur. Bu anlamda Mardin İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yakup SARI ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanlarına çok teşekkür ediyoruz. Protokol kapsamında yapılacak çalışmalar ve denetimlerle ilimiz genelindeki okulların tamamının beyaz bayrak alması suretiyle çocuklarımızın sağlıklı ve hijyenik şartlarda eğitim alması hedeflenmekte olup çalışmalar devam etmektedir.''dedi.

  • 3.JPG
  • 2.JPG
  • 4.JPG
  • 1.JPG