overlay

8 MART DÜNYA BÖBREK GÜNÜ

      Böbrek hastalığı, küresel bir salgın halini almış önemli bir halk sağlığı sorunudur. Türk Nefroloji Derneği’nin açıkladığı verilere göre Türkiye’de erişkinlerin yüzde 15.7'inde çeşitli evrelerde böbrek hastalığı tanısı almış kişi bulunmaktadır. Böbrek hastalıkları sıklıkla sinsi seyrettiği, farkındalığın ve erken tanısının düşük olması nedeniyle hastalık son dönem böbrek yetmezliği evresine doğru ilerler. Son dönem böbrek yetmezliği gelişen hastaların yaşamını sürdürebilmesi için diyaliz ve böbrek nakli tedavilerinin uygulanması gerekir.

      Böbrek hastalıkları için en yüksek risk faktörleri, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp ve damar hastalıkları, obezite, ileri yaş ve ailede böbrek hastalığı öyküsünün olmasıdır. Bu risk faktörlerine sahip kişilere yönelik etkin tarama ve tetkiklerle hastalığın gelişimi önlenebilir.
      Böbrek hastalığı hiç belirti vermeden ilerleyebilirken düşük idrar üretimi,  ellerde yüzde ve bacaklarda ödem, nefes darlığı, çabuk yorulma,  yüksek tansiyon,  iştah kaybı, bulantı ve kusma gibi belirtilerde görülebilir.

      Böbrek hastalıkların olumsuz sonuçlarını engellemenin en etkili yolu sağlıklı yaşam tarzının toplum tarafından benimsenmesi ve uygulanması hastalığın büyük ölçüde kontrolünü sağlayacaktır. Bunun için düzenli egzersiz yapmalı, sağlıklı beslenmeli ve ideal vücut ağırlığımızı korumalı, tuzu azaltmalı, yeterli su içmeli, gereksiz ve doktora danışmadan ilaç tüketilmemeli,  sigara ve alkol kullanımından kaçınılmalıdır.

        Böbrek sağlığı ve hastalıkları konusunda toplum bilincini arttırmak, erken tanının önemini vurgulamak ve kronik böbrek hastalığının insan sağlığı ve ülke ekonomisi üzerindeki ağır yükü hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla her yıl Mart ayının ikinci Perşembesi Dünya Böbrek Günü olarak kutlanır.

      İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından Dünya Böbrek Gününde erken yaşta farkındalık yaratmak için  il genelinde 7.sınıf öğrencilerine yönelik resim yarışması düzenlenmiş olup yarışma sonuçları 09.03.2018 tarihinde ayrıca yayımlanacaktır. Dereceye giren çocuklara çeşitli ödüller verilecektir.