overlay

Mart Ayı Kalın Bağırsak Kanseri Farkındalık Ayı

    Kalın Bağırsak Kanseri (Kolorektal Kanser)

    Kolorektal kanser; dünyada ve ülkemizde kadınlar ve erkeklerde en sık görülen kanser türleri arasında üçüncü sırada yer almakta olup, erken evrede teşhis edilmesiyle kolon kanseri tedavisinde başarılı sonuçlar almak mümkündür.

    Obezite Kalın Bağırsak Kanseri Riskini Artırıyor

    Beslenme alışkanlıkları sindirim sistemi kanserlerinin gelişmesinde en belirleyici etkendir. Alkol, yanmış et ürünleri gibi bilinen risklerin yanında, fazla şeker tüketimi, işlenmiş salam sucuk sosisgibi tuzlu ve katkı maddeli etler, hayvansal yağlar da kolon kanseri riskini arttıran faktörlerdir.

    Kolorektal kanserin bilinen diğer risk faktörleri şunlardır;

* Fiziksel olarak aktif olmamak

* Sigara

* İleri yaş

* Ailede benzer kanser öyküsü bulunması

* Bazı genetik hastalıklar (Ülseratif kolit, Crohn hastalığı vb.)

    Belirtiler

    Kolorektal kanserlerde en sık görülen belirtiler şunlardır;

* Bağırsak alışkanlıklarında ishal-kabızlık gibi değişikliklerin meydana gelmesi ve bu değişikliklerin birkaç günden uzun sürmesi

* Bağırsakta tam boşalmama hissi

* Dışkıda kan (parlak ya da koyu kırmızı), veya dışkı renginde koyulaşma

* Karında şişkinlik, kramp tarzında ağrı veya gaz şikâyeti

* Bilinen bir neden olmaksızın kilo kaybı

* Sürekli yorgunluk

    Korunma

    Kalın bağırsak kanserlerinden korunmada tarama yöntemlerinin yanı sıra riski azaltıcı bazı basamaklar da mevcuttur. Bunlar;

* Fiziksel egzersiz,

* Aşırı kilolardan kurtulmak,

* Sigara ve alkol kullanmamak,

* Yüksek lifli, düşük yağ içerikli gıdaları tüketmek vb.

    Erken Teşhis Hayat Kurtarır

    Diğer kanserlerde olduğu gibi kolon kanserleri de iyice büyüyene kadar belirti vermezler. Bu nedenle amaç, daha kanserde belirti yokken tümörü ortaya koymak olmalıdır.

    Bu amaçla kolorektal kanser taraması ülkemizde“gaytada gizli kan testi” ile uygulanmakta, ulusal kolorektal kanser taraması standartlarına göre 50-70 yaş aralığındaki herkesin katılması hedeflenmekte ve testin 2 yılda bir tekrarlanması önerilmektedir.Ayrıca 50 yaşından sonra her 10 yılda bir de kolonoskopi önerilmektedir.

    Unutulmamalıdır ki kanser, alınacak tedbirlerle önlenebilir, erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilir bir hastalıktır. 

    İlimizde Artuklu KETEM, Kızıltepe   KETEM, İlçe Sağlık Müdürlükleri,Toplum Sağlığı Merkezleri ve Aile Sağlığı Merkezleri aracılığıyla 50-70 yaş arasında kadın ve erkek nüfusa kalın bağırsak kanseri taraması hızlı, pratik ve güvenilir bir şekilde ÜCRETSİZ olarak yapılmaktadır.

    Toplum tabanlı taramaları yaygınlaştırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla Mart Ayı "Kolorektal Kanseri Farkındalık Ayı” kapsamında, ilimizdeki KETEM'ler, İlçe Sağlık Müdürlükleri,Toplum Sağlığı Merkezleri ve Aile Sağlığı Merkezleri tarafından farkındalık etkinlikleri gerçekleştirilecektir.