T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Mardin İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Mardin İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

1-7 MART YEŞİLAY HAFTASI

Güncelleme Tarihi: 02/03/2018

    Her yıl 1-7 Mart Yeşilay Haftası boyunca, alkollü içkilerin ve uyuşturucu maddelerin, topluma, aileye ve bireylere zararları anlatılmakta ve ülke genelinde toplumu bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları yapılmaktadır.

    Yeşilay Haftasında amaç özellikle genç nesiller olmak üzere halkımızın alkol, sigara ve madde bağımlılığı gibi zararlı alışkanlıklardan uzak kalmasını sağlamaktır.

    4207 sayılı Yasayla beraber getirilen kısıtlamalar, sigara tüketim oranlarında azalma ve kapalı ortamların hava kalitesinde belirgin iyileşmeler sağlamıştır.

    Sigara kullanımına bağlı ölümler, ülkemizde önlenebilir ölümlerin başında gelmektedir.

    Uyuşturucu maddeler esrar, kokain, afyon, LSD gibi maddeler olup hem bağımlılık yapan hem de uyuşturma özelliği olan maddelerdir. Alkollü içki ve uyuşturucu madde alanlar da rahatlık ve baş dönmesi oluşurken bu maddelerin aşırı tüketiminde ise sarhoşluk, kendinden geçme asabilik gibi toplumda hoş karşılanmayan durumlar görülebilmektedir. Bu tür maddeleri alanlar kolay suç işleyip doğru karar veremedikleri için toplumda atıl konumda bulunurlar.

    Uyuşturucu ve alkol bağımlıların tedavisi zaman ve sabır ister.

    Mardin İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı, Yeşilay Haftası nedeniyle gençlere yönelik etkili bir eğitim ile madde bağımlılığıyla mücadele etmeyi planlamaktadır.

  • YEŞİLAY HAFTASI GÖRSEL 1.jpg