overlay

9 ŞUBAT DÜNYA SİGARAYI BIRAKMA GÜNÜ

           İnsan ve toplum sağlığının en önemli düşmanı olan sigaranın, zararlarına dikkat çekmek amacıyla Dünya Sağlık Örgütüne (WHO) üye ülkelerde ve ülkemizde, 1987 yılından bu yana her yıl ‘9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü’ olarak kutlanmaktadır. Sigara kullanımı, aktif ve pasif sigara içiciliğiyle hastalıklara, sakatlıklara ve ölümlere yol açarak kişi ve toplum sağlığını tehdit etmekte olup mutlaka mücadele edilerek önlenmesi gereken bir halk sağlığı sorunudur.

           Tütün kontrolünde temel amaç, başta kanser olmak üzere birçok hastalıklara doğrudan ya da dolaylı olarak sebep olan tütün ve tütün ürünlerinin tüketimini azaltmak, yok etmek ve tütün dumanına pasif maruziyeti ortadan kaldırmaktır. 

          Tütün ve Tütün Ürünlerinin Zararları konusunda farkındalık ve bilinçlendirme oluşturulması büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle Müdürlüğümüz tarafından özellikle risk grupları olan gebeler, çocuklar ve gençlerin dikkatlerini çekecek eğitimler yapılmaktadır. 18 yaşından küçük çocuklara yasak olan sigara satışının engellenmesi çalışmaları ve 4207 sayılı Kanun kapsamındaki denetimlerimiz aralıksız olarak sürdürülmektedir. 

          9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü kapsamında Müdürlüğümüz Ruh Sağlığı, Tütün Birimi ve Sigara Bırakma Poliklinik Sorumlu Hekimi  Mehtap VARLIKLAR ŞİMŞEK ile birlikte  Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) ‘inde sigarayı bırakmış olan ve bırakmak için başvuran vatandaşlarımız ile bir araya gelinmiştir. Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Ahmet DOĞAN ve Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Uzm. Dr. Tuğba ONAT’ın  katılımları ile gelen vatandaşların sigara bırakma nedenleri, süreçleri ve bıraktıktan sonraki durumları üzerinde paylaşımlar yapılmıştır. Müdürlüğümüz olarak Dr. Mehtap VARLIKLAR ŞİMŞEK ‘e bu konudaki özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ederiz.

          Tüm bu çalışmaların amacı; sağlıklı bir toplum ve sağlıklı bir nesil yetiştirmektir. Sigara bağımlılığı tedavi edilebilir bir hastalıktır. En iyi tedavi hiç başlamamak, eğer başlamışsanız da bırakmak yönünde doğru adımları atmaktır.

         Tüm halkımıza 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Gününü,  "DUMANSIZ VE SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN YENİ BİR BAŞLANGIÇ” olarak kabul etmeleri temennisi ile sigarasız sağlıklı günler diliyoruz.

 

  

  • NJQR5192.JPG
  • NMCK4278.JPG
  • ENIX4750.JPG