overlay

KANSER ÖNLENEBİLİR BİR HASTALIKTIR

        Kanser, vücudumuzun çeşitli bölgelerindeki hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile oluşan 100'den fazla hastalık grubudur. Çok çeşitli kanser tipleri olmasına rağmen, hepsi anormal hücrelerin kontrol dışı çoğalması ile başlar. Tedavi edilmez ise ciddi rahatsızlıklara, hatta ölüme dahi neden olabilir. Kanser ülkemizde ölüm sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada gelen önemli bir toplum sağlığı problemidir. Bunun yanı sıra kanserin önemli bir kısmının önlenebilir olması bu konuya verilen önemin de giderek artmasına yol açmıştır. Ülkemizde erkeklerde akciğer kanseri, prostat kanseri, kolorektal kanseri ilk sıralarda en sık görülen kanser türleri arasındadır. Kadınlarda ise en sık ilk sıralarda meme kanseri, tiroid kanseri ve kolorektal kanseri görülmektedir. Çocukluk çağı kanserlerinde ise lösemi en sık görülen kanser türüdür.

  • Kanser Önlenebilir Bir Hastalıktır;

     Kanser %90 çevresel, %10 oranındaysa genetik faktörlere bağlı oluşmaktadır. Çevresel faktörler arasında tütün, alkol, obezite ve enfeksiyonlar ilk sıralarda yer almaktadır. Ayrıca risk faktörleri arasında;

  • Genetik Risk Faktörleri:Genetik Risk Faktörleri, aileden kalıtımsal olarak geçen genlerle ilişkilidir.
  • Çevresel Risk Faktörleri: Yaşadığınız ya da çalıştığınız çevre koşulları kanser gelişimi için risk faktörü olabilir. Ev ya da iş yerinde bulunan bazı maddeler, kanser riskini  artırır. Asbest, radon, hava kirliliği, UV radyasyon, sigaraya maruz kalma çevresel risk faktörlerindendir.

     Dünyada her geçen gün daha fazla insan tütün ve tütün mamüllerine, hareketsiz yaşam tarzına ve yanlış beslenme gibi kanserin en önemli risk faktörlerine maruz kalmaktadır.

  • Erken Teşhis Hayat Kurtarır.

     Kanser türlerinin uyarılarını erken keşfetmek, bulgularını araştırmak ve ileri tetkik için hastaların sevk edilmesi erken tanı şansını arttırmaktadır. Bu nedenle, sağlıklı yaşam davranışları ile kanserden korunmak mümkün olabilmekte ve tarama programları sayesinde erken teşhis konularak yaşam süreleri uzatılabilmektedir. Ülkemizde meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserleri için tarama programları yürütülmektedir.

     Toplum tabanlı kanser taramalarına yönelik, ülke genelinde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) kurulmuş olup ilimizde de Artuklu KETEM ve Kızıltepe KETEM hizmet vermektedir. Aynı zamanda bütün Aile Sağlığı Merkezlerimiz , İlçe Sağlık Müdürlüklerimiz ve Toplum Sağlığı Merkezlerimizde ücretsiz kanser taramaları yapılmaktadır.

     Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC) tarafından 4 Şubat tarihi “Dünya Kanser Günü” olarak belirlenmiştir. Kanser konusunda halkın bilinç düzeyini arttırmak ve sağlıklı yaşam davranışlarını kazandırmak amacıyla her yıl 4 Şubat’ta Müdürlüğümüz tarafından farkındalık etkinlikleri yapılmaktadır.

ÜCRETSİZ KANSER TARAMASI

Kalın Bağırsak  Kanseri : 50-70 Yaş Kadın ve Erkekler

Rahim Ağzı Kanseri        : 30-65 Yaş Kadınlar

Meme Kanseri                  : 40-69 Yaş Kadınlar