overlay

21 - 27 Eylül Uluslararası İşitme Engelliler Haftası

          Her yıl 21-27 Eylül tarihleri arasında "Uluslararası İşitme Engelliler Haftası" olarak kutlanmaktadır.

           İşitme Kaybının Nedenleri ve Önlemler

          İşitme kayıpları kulağın bir veya daha çok yerinin hasarıyla, çeşitli nedenlerden oluşmaktadır. Ebeveynler arasında akrabalık olması, ailede çocukluk döneminde başlayan kalıtsal işitme kaybı olması, annenin hamileyken kullandığı bazı ilaçlar ve geçirdiği hastalıklar, doğum kilosunun düşük olması, ateşli hastalık geçirmesi ve bebeğe verilen bazı ilaçlar işitme kaybına neden olabilmektedir. Aileler herhangi bir dönemde bebeklerinde işitme kaybından şüphelenirlerse bir uzmana başvurmalıdır.

          Dünya Sağlık Örgütü işitme kaybına yol açan faktörlerin %50′sinin önlenebilir olduğunu bildirmektedir. İşitme kayıpları mutlaka kulak burun boğaz hastalıkları uzmanı (KBB) hekimlerince teşhis edilmelidir. Önleyici tedbirler olarak; çocukların yeni doğan döneminde işitme taramalarından geçmesi, kızamık, menenjit, kabakulak ve kızamıkçık aşılarını olması, özellikle ototoksik (iç kulağa zarar verici) özellikte ilaç kullanırken seçici davranılması, orta kulak iltihabı için etkin tedavilerin yapılması, aşırı gürültülü ortamlardan kaçınılması önerilmektedir. İşitme kaybını erken dönemde belirlemek amacıyla ülkemizde Yenidoğan İşitme Taraması yapılmaktadır.      

          Çocuklarımızın işiterek konuşmayı öğrenmesi açısından ilk 6 ay kritik bir dönemdir. Bu sebeple yenidoğan bebeklerimize ilk 72 saat içerisinde ücretsiz yapılacak olan işitme tarama testini ihmal etmeyin.