overlay

Derik’te İlk Defa Mide Delinmesi Ameliyatı Yapıldı

      Mide delinmesi, çeşitli mide problemleri nedeniyle meydana gelen bir durumdur. Midenin delinmesi durumu, mide duvarının zarar görmesi ve karın boşluğuna açılması şeklinde açıklanabilir. Bu delik nedeniyle özellikle mide asidi ve sıvı gıdalar mideden karın boşluğuna akmaktadır. Bu durum da çeşitli şikayetlere ve belirtilere neden olmaktadır.

      Derik Devlet Hastanesinde bir ilk daha gerçekleşti. Genel Cerrahi kliniğinde ilk kez Mide Perforasyonu(mide delinmesi) Ameliyatı yapıldı. 57 yaşında erkek bir hasta şiddetli karın ağrısı, bulantı ,kusma ve mide yanması şikayeti ile Acil Servise başvurmuş, mide perforasyonu ön tanısıyla gerekli tetkikler yapıldıktan sonra Mide çıkışına yakın delinme tespit edilen hastanın midesine perforasyon onarımı yapıldı ve hasta şifa ile taburcu oldu.

      Ameliyatı gerçekleştiren Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Hüseyin YÖNDER, Derik Devlet Hastanesi Genel Cerrahi kliniğinde mide-bağırsak ameliyatları, fıtık, safra kesesi ve karın germe ameliyatları gibi pek çok ameliyatın başarıyla yapılmakta olduğunu ve bu konuda bizlerden tıbbi malzeme ve her türlü desteğini esirgemeyen başta İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanlığı ile Hastane Yönetimimize çok teşekkür ettiğini ifade etmiştir.