overlay

Mardin'de 'Yenidoğan Canlandırma Programı' Eğitimi Başladı

      Mardin İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Eğitim Birimi tarafından yürütülen “Neonatal Resüsitasyon 2019 Eğitim Programı” kapsamında Hastanelerimizin yoğun bakım ve acil servislerinde çalışan Doktor ve sağlık personellerine(toplamda 50 kişi) verilecek olan ve 3 (üç) gün sürecek olan eğitimlerimiz başlamıştır.
Eğitimi verecek olan eğitimcilerimiz Diyarbakır, Mersin ve Ağrı’dan olmak üzere toplam 8 kişiden oluşmaktadır.
Merkez Artuklu ilçesindeki bir otelde düzenlenen programda, 8 eğitimci, 2'nci basamakta çalışan 50 sağlık personeline eğitim verdi.

      Eğitime İl Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Saffet Yavuz, Müdürlüğümüzün Başkanları, Başkan Yardımcıları da katılım sağlamışlardır.
İl Sağlık Müdürü Yavuz açılış konuşmasında, "Dünyada olduğu gibi ülkemizde de asfiksi, temel bir Neonatal sorun olmayı sürdürmekte ve özel bir Neonatal deneyimi olmayan kurumlarda da Neonatal Resüsitasyon gereksinimi doğabilmektedir. Asfiksili bir bebeğe yaşamın ilk birkaç dakikasında yapılan girişimlerin sonuçları, yaşamın niteliğini doğrudan etkileyerek tüm bir yaşam boyunca sürecek sonuçlar doğurur. Her yeni doğanın, neonatal bakım alma hakkı vardır. Bu ise; doğum odasında uygun gereçlerin her an hazır olmasıyla birlikte, burada çalışan sağlık personelinin yeni doğan resüsitasyonunda becerili olmalarını ve bir ekip olarak uyumlu çalışabilmelerini gerektirir. Eğitimi çok önemsiyoruz, bu tür eğitimlerimiz devam edecektir." dedi.

      Daha sonra Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Hidayet Bakaç da eğitimle ilgili kısa bir konuşma yaparak Yenidoğan Bebeklerin neonatal bakımı sağlıklı bir şekilde almaları hayata daha sağlıklı bakmaları demektir diyerek bu tür eğitimlerin çok önemli olduğuna vurgu yaptı.

      Amacımız önlenebilir bebek ölümlerini engelleyip daha kalifiye elemanlar yetiştirmek.
Mardin İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri eğitimin düzenlenmesinde emeği geçen eğitimcilere ve katılımcılara eğitimin başlangıcında teşekkür ederek sağlığın insan hayatında en önemli yerde olduğuna bir kez daha dikkat çektiler.

  • 3.JPG
  • 2.JPG
  • 4.JPG
  • 1.JPG