overlay

Erken Teşhis Hayat Kurtarır!

      Serviks (rahim ağzı) kanseri önlenebilir bir hastalıktır. Sık görülen bir kanser türü olmasının yanında en önemli özelliği; erken evrede tespit edilebilmesi ve tespit edilebildiği zamanda tedavi edilebilmesidir. Smear/Pap-smear testiyle tarama sayesinde erken tanı ve etkin bir tedavi mümkündür. Serviks kanseri erken teşhis edildiğinde %100’e yakın tedavi şansı olan bir kanser türüdür.

      Serviks kanseri dünya genelinde 45 yaş altı kadınlarda en sık görülen 2. kanser türü olup, meme ve akciğer kanserlerinden sonra kanserlerden ölümlerde 3. sıradadır. Dünya çapında 2 dakikada bir, bir kadın serviks kanserinden ölmektedir. Türkiye'de en sık görülen 8. kanser türüdür.

      Tarama programları, serviks kanserinin azalmasında önemli bir etkiye sahip olmasına rağmen hala kadınlar serviks kanseri nedeniyle ölmektedir. Serviks kanserinin nedeni, insan papilloma virüsüdür (HPV). Taramalarla hedeflenen, bu kanserin nedeni olan HPV virüsünün DNA’sını tespit etmektir. Düzenli jinekolojik muayene ve Pap-smear testi serviks kanserinden korunmada yardımcıdır. Serviksteki değişiklikler, Pap-smear testi ile tespit edilerek kanser gelişmeden tedavi edilebilir. Düzenli Pap-smear testi yaptırmayan kadınlarda serviks kanseri riski artmaktadır.

Kimler risk altında;

• Sosyo ekonomik düzeyi düşük olan
• Erken evlenenler
• Sigara kullanan
• Çok doğum yapan
• Sık eş değiştiren
• HPV virüsü ile enfekte olan kadınlar risk altındadır.

Rahim ağzı (serviks) kanserinin en sık rastlanan belirtileri şöyle sıralanabilir:

• Cinsel ilişki sonrası kanama
• Adet dönemi dışı kanama
• Kanlı, kötü kokulu akıntı
• Kasık ağrısı, bel ağrısı

      Kesin tanı için bu şikayetler ortaya çıktığında mutlaka doktora gidilmelidir. Ancak, Pap smear testi ve HPV testleri ile yapılacak düzenli taramalarla, prekanseröz dönemde hücrelerdeki değişiklikleri önceden tespit etmek ve kanser gelişiminin önüne geçmek mümkün olabilmektedir.

      Ulusal serviks kanseri tarama standartlarına göre 30-65 yaş aralığındaki tüm kadınların taramaya katılması hedeflenmekte ve testin 5 yılda bir tekrarlanması gerekmektedir.
Ülkemizde kullanılan testler, Dünyada referans alınan testler olup, Ankara’da kurulan ve Dünyanın en büyük HPV laboratuvarı olan, Ulusal HPV Laboratuvarında değerlendirilmekte ve testler 10 gün içerisinde sonuçlandırılmaktadır.

      Unutulmamalıdır ki kanser, alınacak tedbirlerle önlenebilir, erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilir bir hastalıktır. İlimiz; Artuklu, Kızıltepe, Nusaybin ve Midyat ilçelerinde bulunan KETEM'lerle (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) birlikte, İlçe Sağlık Müdürlükleri, Toplum Sağlığı Merkezleri ve Aile Sağlığı Merkezleri aracılığıyla Rahim Ağzı, Meme Kanseri ve Kalın Bağırsak kanseri taramaları ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü olarak;

40-69 yaş arası kadın iseniz Meme Kanseri tarama programına,
30-65 yaş arası kadın iseniz Rahim Ağzı Kanseri tarama programına,
50-70 yaş arası kadın veya erkek iseniz Kalın Bağırsak Kanseri tarama programına katılmak üzere başta KETEM'ler olmak üzere Aile Sağlığı Merkezleri, İlçe Sağlık Müdürlükleri ve Toplum Sağlığı Merkezlerimize bekliyoruz.

      Toplum tabanlı taramaları yaygınlaştırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla Ocak Ayı "Serviks Kanseri Farkındalık Ayı” kapsamında, ilimizdeki KETEM'ler, İlçe Sağlık Müdürlükleri, Toplum Sağlığı Merkezleri ve Aile Sağlığı Merkezleri tarafından farkındalık etkinlikleri gerçekleştirilecektir.