overlay

Aile Hekimliği 1. Aşama Sertifikalı Uyum Eğitimi Başlamıştır

      Mardin’de aile hekimliği uygulamaları kapsamında aile hekimi olarak görev yapanlar için Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığımızca düzenlenen “Aile Hekimliği 1.Aşama Sertifikalı Uyum Eğitimi”miz başlamıştır.

      Sağlık Bakanlığı’nın talimatları doğrultusunda verilecek eğitim , 03-07 Aralık 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Beş gün sürecek olan eğitimde; Aile Hekimlerimizin nitelikli sağlık hizmeti verebilmesihedeflenmektedir. 
Eğitim İl Sağlık Müdürlüğü Ek binamızda gerçekleşecek olup, teorik dersler ve grup çalışmalarından oluşacaktır.

      Eğitimin açılış konuşmasını İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz yapmıştır. Açılış konuşmasında;”Birinci basamak sağlık hizmetlerinin toplumu ciddi anlamda etkileyen kimi zaman ölümcül sonuçlar doğurabilen hastalıkların önlenmesinde rolleri büyüktür. Birinci basamakta çalışan tüm doktor arkadaşlarımın en önemli görevi hastalanıp gelen kişiye reçete yazmak değil bence koruyucu sağlık hizmetleri verebilmektir. Birinci basamakta sahada yer alan doktorlarımız koruyucu sağlık hizmeti yapıyor, kronik hastalığı olan bütün nüfustaki kişileri tarıyor, takiplerini yapıyor ve eğitimler veriyorlar. O eğitimler sayesinde de koruyucu sağlık hizmeti sağlanıyor. Obezite ile mücadele, kanser taramaları gibi faaliyetler yapılmakta olup vatandaşlar gerekli görüldüğünde ilgili sağlık kuruluşuna yönlendirilmektedir. 
O açıdan birinci basamakta yapılan hizmetlerin önemi çok büyük. Bunun için birinci basamak sağlık hizmetlerinin sürekli eğitimle geliştirilmesi ve güçlendirilmesi gereklidir. Bu amaçla Sağlık Bakanlığımız iradesiyle birinci basamakta çalışmakta olan veya çalışacak olan pratisyen ve uzman hekimlerimize yönelik bu alan için gerekli bilgi, tutum ve becerilerle donatılmalarını sağlamak için bir ‘uyum eğitimi' düzenlenmiştir. Ben öncelikle bu eğitime katkı sağlayıp emek harcayan eğitimci doktor arkadaşlarıma daha sonra eğitime katılan tüm doktorlarımıza çok teşekkür ediyor, bu eğitimin doktorlarımıza mesleki yaşamlarında önemli katkılar sağlamasını diliyorum.” diye konuştu.

Daha sonra eğitim, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Hidayet Bakaç’ın sunumlarıyla devam etmiştir.

  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 1.jpg