overlay

MARDİN' DE GERÇEĞİ ARATMAYAN UMKE TATBİKATI YAPILDI

      Mardin İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanlığı Afetlerde Sağlık Hizmetleri Birimi tarafından 30 personel ile gerçeği aratmayan Helikopter Enkaz Alanına Yaklaşım ve Uluslararası Bina İşaretleme Tatbikatı yapıldı.
Tatbikatta İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz, Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Servet Yıldız, Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcıları Dr. Hasan Timurağaoğlu, İsa Aydoğan, Mardin 112 İl Ambulans Servisi Başhekimi Uzm. Dr Osman Ballı ve Başhekim Yardımcıları, Afet ve Acil Sağlık Hizmetleri Birim Sorumlusu Uzm. Feyzi Özünal, Mardin UMKE Ekipleri (Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri) , Tatbikat Koordinatörleri ile 30 Umke Personeli ve UMKE’de gönüllü çalışanlar da hazır bulunmuştur.

Tatbikat Senaryosu:

Saat:14.00
Olay 30 Kasım 2018 tarihinde saat 14:00 sularında hava şartlarının olumsuzluğu nedeniyle görüş mesafesinin düştüğü ve Mardin ili Artuklu ilçesi Sultan Köyü Mevkilerinde Diyarbakır iline doğru ilerleyen eğitim helikopteri Sultan Köyü Dinlenme Tesisleri alanına düşmektedir.

14:03
Komuta Kontrol Merkezine ilk çağrının düşmesi: Olay yerinin hemen yakının da bulunan tesis görevlisi helikopterin düştüğünü ve düştüğü kısımda bulunan binaları da yıktığını belirtiyor.

14:04
Komuta Kontrol Merkezi ihbarı hızlı bir şekilde değerlendirip Umke, 112 Ekiplerini olay yerine yönlendiriyor. Olay yerinde 7 yaralı olduğu bilgisini alan Komuta Kontrol Merkezi; Umke Ekiplerine olay yerinde enkaz olabileceği enkaz alanındaki yaralı ihtimaline karşı triaj sonrası bina işaretleme yapmasını istiyor.
Yaralılar tıbbi uç noktaya teslim edildikten sonra hastaların hastanelere nakli sağlanmış ve tatbikat sona ermiştir.

      Mardin İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz yaptığı açıklamada: ’’ Tatbikatın amacı; Oluşabilecek bir afette ekiplerin doğru ve hızlı müdahale etmelerini sağlamaktır.
Tatbikatları heyecanla izledik, gerçeğini aratmayan bir tatbikattı. Mardin UMKE ekiplerimiz Sultanköy bölgesinde 3 gündür kamp gerçekleştirdiler. Burada arkadaşlarımızın olayda intikal kabiliyeti, yol emniyetinin alınması, yaralıların sağlıklı bir şekilde çıkarılıp ilgili sağlık kuruluşlarına taşınması işlemini izlemiş olduk. Bu anlamda UMKE olarak değişik zamanlarda ve Acil durumlarda ekipleri hazır hale getirmek için tatbikat yapmaktayız. Ekiplerimizin daima hazır olmalarını sağlamak için bundan sonra da tatbikatlarımıza devam edeceğiz.
Bu çalışma için de katkı veren tüm ekip çalışanlarımıza ve yöneticilerimize çok teşekkür ediyorum.’’dedi.

  • 3.JPG
  • 2.jpg
  • 5.JPG
  • 1.jpg