overlay

MARDİN’DE SAĞLIK BAKANLIĞI TARAFINDAN DÜZENLENEN İLK YARDIM EĞİTİCİ EĞİTİMİ BAŞLAMIŞTIR

      19-23 Kasım 2018 tarihinde Sağlık Bakanlığı tarafından Mardin İl Sağlık Müdürlüğünün ev sahipliğinde 5 gün sürecek olan ve ilimizde ilk defa yapılan ilk Yardım Eğitici Eğitimi başlamıştır.

      İlk Yardım Eğitici Eğitimi; Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından düzenlenen; katılımcıların eğitim sonunda ilk yardımcı eğitim sertifikası almaya hak kazandıkları ve teorik bilgilerini farklı katılımcılara nasıl aktarabilecekleri konusunda eğitildikleri bir süreç olarak tanımlanabilir.
İlk yardım eğitmeni olmak isteyen kişilerin en az lise mezunu ve sağlık personeli olmaları gerekmektedir.

      Eğitici Eğitimi Eğitim Süresi, İlk yardım eğitim merkezlerinde eğitici olarak görev yapabilmek için 5 gündür. Temel ilk yardım bilgileri ile eğitim becerilerinin kazanılması gerekmektedir. Bu eğitimler, eğitici eğitimi veren yetkili merkezler tarafından verilmektedir.

      Sağlık Bakanlığından 2, Muğla İl sağlık Müdürlüğünden 1 , İzmir İl Sağlık Müdürlüğünden 2 olmak üzere toplamda 5 Eğitmen hocamız, bu eğitimde bulunacaklardır.

      Mardin İl Sağlık Müdürlüğünden 10, Bayburt İl Sağlık Müdürlüğünden 2, Iğdır İl Sağlık Müdürlüğünden 2, Şırnak İl Sağlık Müdürlüğünden 2, Bingöl İl Sağlık Müdürlüğünden 2, Kilis İl Sağlık Müdürlüğünden 3, Muş İl Sağlık Müdürlüğünden 2 ve Sivas İl Sağlık Müdürlüğünden 1 katılımcı olmak üzere toplamda 24 sağlık çalışanı arkadaşımız eğitim alacaklardır.

      Bir otelde gerçekleştirilen eğitime; Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Servet Yıldız, Başkan Yardımcıları,112 İl Ambulans Servisi Başhekimi ve Başhekim Yardımcıları, 112 Eğitim Birimi çalışanları katılım sağlamışlardır.

      Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Servet Yıldız açıklamasında; “ İl Sağlık Müdürümüzün 112 Acil Sağlık Hizmetleri konusunda bize her konuda her eğitimde destek olmasından dolayı öncelikle kendilerine teşekkür etmek istiyorum. Mardin’de 26 tane Acil Servis İstasyonumuz bulunuyor. Bu istasyonlarımızın ambulans donanımları, ihtiyaç malzemeleri ne kadar önemli ise, istasyonlarda görev yapan personellerin eğitim durumları da bizler için önemlidir. Tabii ki bunların hepsi belli bir eğitim döneminden geçip buralara atanıyorlar. Fakat Bakanlığımızın belirlediği bir takım eğitim modülleri var. Personellerimizin bu eğitim modüllerini de alarak, tam manasıyla hizmete hazır hale gelmeleri bizler için önem arz ediyor. Eğitimcilerimizin verilen eğitim programına yetmemeleri dolayısıyla il dışından sürekli personel desteği almak zorunda kalıyoruz. Bunu önleme adına Mardin’in kendi eğitici eğitimini almış personeli olsun diye Bakanlığımızla ile iletişime geçtik ve bu tarz bir eğitim düzenledik. Bakanlığımız, bu tarz eğitimleri sınırlı sayıda illerimize veriyor. Bakanlığımız, bu eğitimlerden bizlerinde faydalanması için İlkyardım Eğitici Eğitimi’ni başlatmış bulunuyoruz. Bu eğitimlerimiz, 5 gün sürecek. Çeşitli illerden bu eğitime katılmak üzere gelen arkadaşlarımızda var fakat gurubun hemen hemen yarısını Mardin’deki personellerimiz oluşturuyor. Eğitimlerin hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Bu eğitimler sayesinde bundan sonra yapacağımız hizmet içi eğitimlere katkısının büyük olacağına inanıyoruz. Sağlık Bakanlığındaki yetkililerimize, eğitimde görev alan değerli Eğitmen hocalarımıza ve tüm katılımcılara emekleri için teşekkür ederiz.” dedi.

  • 4.JPG
  • 2.JPG
  • 3.JPG
  • 1.JPG