overlay

SAĞLIĞIN İÇİN HAREKET ET!

      Bakanlığımızca, Obezitenin azaltılması çalışmaları kapsamında; toplumda sağlıklı beslenme alışkanlıklarını geliştirmek, fiziksel aktivite düzeyini artırmak ve sağlıklı yaşam kültürünün yerleşmesini sağlamak amacıyla yapılan rutin çalışmalar dışında özel gün ve haftalarda farklı etkinliklerin düzenlenmesi, konuya olan farkındalık düzeyinin artmasını sağlamaktadır.

      Obezite, hipertansiyon, diyabet ve kalp-damar hastalıklarının nedenlerinden biri de hareketsiz yaşamdır. Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü, bu konudaki farkındalığı artırmak ve toplumu hareketli yaşama teşvik etmek amacıyla pek çok kampanya ve her yıl çeşitli etkinlikler düzenlemektedir.

      Hareketli yaşamın önemi konusunda farkındalığın artırılması ve sağlıklı yaşam kültürünün geliştirilmesi amacıyla, Müdürlüğümüzce “Dünya Yürüyüş Günü” münasebetiyle 3 Ekim 2018 tarihinde saat 10.00’da Mardin 21 Kasım Şehir Stadyumunda bir dizi etkinlik yapılmıştır.

      Saha etkinliği yürüyüş parkurunda, üzerinde “Her Gün 10 Bin Adım” logosu bulunan afişler ile yürüyüş yapılmıştır. Etkinlik alanında spor uzmanı eşliğinde fiziksel aktivite yapılarak, çocuklar için oyunların olduğu bir alan oluşturulmuştur. Çocuklara yönelik Spor Uzmanı yönetiminde Çuval oyunu yarışması ve Halat Çekme oyunu düzenlenmiştir. Çuval Oyunu ve Halat Çekme yarışmasında dereceye giren öğrencilerimize hediyeler verilmiştir. Sağlıklı Yaşam Araçları ve sağlık personeli ile Beden Kitle İndeksi ölçümü gerçekleştirilmiş, diyetisyen tarafından sağlıklı beslenme konusunda bilgilendirme yapılmış, yürüyüş etkinliğine katılım sağlayanlara ağız ve diş sağlığı seti ve “Dünya Yürüyüş Günü” başlığı altında yer alan broşürlerin dağıtımı gerçekleştirilmiştir.
Katılımcılara elma,su ve Büyükşehir Belediyemiz tarafından sıkma meyve suyu dağıtılmıştır.

      Mardin 21 Kasım Şehir Stadyumunda gerçekleşen etkinliğe; Mardin Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı ile Kadın ve Gençlik Hizmetleri Daire Başkanlığı çalışanları, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı bazı okullardan öğretmen ile öğrencilerimiz, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürülüğü çalışanları, Mardin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Yöneticileri ve çalışanları, Mardin 1947 Sağlık Spor Kulübü hocaları ile oyuncuları , İl Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Saffet YAVUZ ile Müdürlüğümüze bağlı Sağlık Kuruluşlarımızın Yöneticileri ve sağlık çalışanlarımız ile Mardin halkı katılım sağlamışlardır.

      3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü’nde açıklama yapan İl Sağlık Müdürümüz YAVUZ; “ Günlük yaşamda bireylerin yaşa, cinsiyete, yaptığı işe, genetik ve fizyolojik özelliklerine ve hastalık durumuna göre değişen günlük enerjiye ihtiyacı vardır. Günlük alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması durumunda, harcanamayan enerji vücutta yağ olarak depolanmakta ve obezite oluşumuna neden olmaktadır. Hareketli yaşamın önemi konusunda farkındalığın artırılması ve sağlıklı yaşam kültürünün geliştirilmesi amacıyla bu tür etkinlikler başta Bakanlığımız olmak üzere tüm illerimizde sürekli yapılmaktadır. Toplumun büyük bir çoğunluğunda fiziksel aktivite, “spor” kelimesi ile eşanlamlı olarak algılanmaktadır. Oysa fiziksel aktivite, günlük yaşam içinde kas ve eklemlerin kullanılarak enerji harcaması ile gerçekleşen, kalp ve solunum hızını artıran ve farklı şiddetlerde yorgunlukla sonuçlanan aktiviteler olarak tanımlanmaktadır. Bu kapsamda spor aktivitelerinin yanı sıra egzersiz, oyun ve gün içinde yapılan çeşitli aktiviteler de fiziksel aktivite olarak kabul edilmektedir.
Yürüyüşü günlük aktiviteleriniz içerisine kolayca yerleştirebilirsiniz. Gün içerisinde toplu taşım aracı kullanıyorsanız ineceğiniz yerden bir–iki durak önce inip yürüyebilir veya arabanızı gideceğiniz yerin önüne değil birkaç sokak uzağa park ederek gideceğiniz yere yürüyebilirsiniz. Size en yakın belediyelere ait yürüyüş yollarından veya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne ait spor tesislerinden faydalanabilirsiniz. Tek başınıza egzersiz yapmaktan hoşlanmıyorsanız arkadaşlarınızla yürüyüş grupları oluşturabilirsiniz. Yürüyüşü ailece birlikte zaman geçireceğiniz keyifli bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz. Çünkü;

‘Günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek sağlıklı bir yaşamın ilk adımıdır.’”ifadelerini kullandı.

  • 24.JPG
  • 17.JPG
  • 13.JPG
  • 23.JPG
  • 14.JPG
  • 28.JPG
  • 25.JPG
  • 8.JPG
  • 11.JPG
  • 6.JPG